středa 11. srpna 2021

Překvápka na zahrádce

 Sem tam se na naší zahrádce objeví nějaký motýlek. Moc jich není, ale občas je vidět žluťáska, modráska a babočku. Tentokrát mě překvapil motýlek, který byl na naší zahrádce novým hostem. Hned jsem běžela pro foťák, že si ho musím vyfotit.

Byl nádherně jasně kovově modrý.


Chtěla jsem ho zvěčnit ještě jednou, než mně odletí, ale najednou byla modrá barva pryč  a skoro celý zhnědl. Nedalo mi to, abych nepátrala po tom, co je to za nevšedního a ojedinělého návštěvníka a dověděla jsem se, že je to batolec duhový. Denní motýl z čeledi babočkovitých, který podle úhlu dopadu slunečního světla mění barvu křídel z hnědé přes fialovou až po jasně modrou.

Na naší zahradě máme místo, kde každým rokem koncem července vyrůstají nějaké houby. Většinou jsou to pečárky neboli žampiony. Rostou většinou do kruhu.


Letos je situace jiná. Byly nahrazeny malou, křehkou houbičkou, skoro neviditelnou, jejíž jméno je hnojník řasnatý.A všeho zajímavého do třetice. 
Mezi složenými prkny na stavbu garážového přístřešku se objevil zajímavý zámotek.
Nikdy jsem se s něčím podobným nesetkala a absolutně netuším, co by to mohlo být.
Třeba mi tu záhadu pomůžete rozluštit.
19 komentářů:

 1. Na batolce čekám leta, od doby kdy jsem ho poprvé viděla na chatě ale nemám na něj vůbec štěstí. Já tu zas v týdnu objevila taky novinku, přástevníka medvědího. Stejně zbarvený, ale menší, je ostruháček dubový. Taky je normálně hnědý a jak se pohybuje světlo je taky krásně modrý. Toho jsem taky jednou fotila na chatě a taky už jsem ho tam, přesto, že tam je dubů hodně, dál už neviděla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě tento motýlek moc překvapil, protože motýlů se u nás moc nevyskytuje.

   Vymazat
 2. Ten motýl je nádherný a hodně zajímavý. Ještě jsem neměla to štěstí vidět ho i když na zahradě je motýlů celkem dost. To teda bylo překvápko 😊

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak u nás je, kromě bělásků, motýlů docela poskrovnu.

   Vymazat
 3. Motýl je krásný a je zajímavé, že mění barvu. Takového jsem ještě neviděla. Zato včera jsme s dětmi viděli bělásky i modrásky.
  Záhadu Ti bohužel nepomůžu rozluštit, ale je to rozhodně zajímavé. Manžel říkal, že by to mohla být i houba.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Než jsem mohla záhadu patřičně rozluštit, tak manžel použil patřičná prkna - dřeva na stavbu garážového stání. Takže se nedovím, co to vlastně bylo.

   Vymazat
 4. Jani, zdravím. Motýl je úžasný. S tou záhadou, nebudou to larvy nějakých brouků ? Připomíná mě to larvy roháčů, na chalupě je máme. A ty mají rádi dřevo, ale spíš staré dřevo, kde žijí. Ty larvy jsou pak hodně velké, světle oranžové a mají na sobě kartáčky. Sleduj to a pak dej hlášení. Ahoj Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
 5. To je tedy krásný motýl. Takový k nám ještě nepřiletěl.Vloni jsme měli na zahradě taky podobné houbičky, ale letos zatím nic.
  Hezké dny!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A už se objevily i pečárky. Ale vybraly si jiné místečko.

   Vymazat
 6. Jani, já jsem zvědavá, co se vyklube z té poslední záhady :-)
  Motýl je nádherný. A tak jak vám rostou ty houbičky, máme to taky tak, u nás jsou takové hnědé.A je to v místě, kde kdysi byla meruňka. Strom byl nemocný, tak musel pryč. Přeji krásný víkend :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No určitě to souvisí s podložím. I tráva je v tom místě jiná, než v okolí.

   Vymazat
 7. Možná je to rarita, že ti rosou houby v kruhu. Kdoví, co se v podzemí skrývá?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Ale někdy je lepší raději nevědět.

   Vymazat
 8. krásní motýli, letos si jich všímám také nějak víc

  OdpovědětVymazat
 9. Tak takového motýla jsem ještě neviděla. To jsi měla obrovské štěstí.

  OdpovědětVymazat
 10. Ten motýl je úžasný. A ty jsi šikovná, že jsi ho vyfotila jsk mění barvu

  OdpovědětVymazat

Svetřík pro miminko

 Po strašně dlouhé době jsem opět vzala do ruky jehlice. A musím říci, že to šlo ze začátku pěkně ztuha. Ale za chvíli si ručičky zvykly. Ch...